5 mýtov o plošticiach


Share on facebook
Share on twitter

Možno ste už počuli hororové príbehy o plošticiach, ale môže byť ťažké oddeliť fakty od fikcie. Existuje veľa mýtov, ktoré môžu ešte viac sťažovať orientáciu v tom, čo by ste mali vedieť, ak narazíte na zamorenie plošticami.

Pozrime sa na 5 bežných mýtov o plošticiach, ktorým by ste nemali veriť.


Mýtus č. 1: Ploštice žijú len v špinavých domoch


Toto tvrdenie je nepravdivé. Ploštice sú veľmi malé a zvyčajne sa ukrývajú v prasklinách alebo štrbinách, takže ich možno nájsť v každej domácnosti – čistej alebo špinavej.

Pravdepodobnejšie je, že sa usídlia tam, kde ľudia spali, ale to neznamená, že ak ich nájdete, váš domov je špinavý.


Mýtus č. 2: Ploštice sa vyskytujú len v posteliach a matracoch


Opäť je to nepravdivé! Je pravda, že matrace a postele sú najčastejšími miestami, kde sa ploštice ukrývajú, pretože tieto miesta poskytujú teplo a tmu, ale môžu sa nachádzať aj za tapetami alebo podlahovými lištami, vo vnútri nábytku a skriniek alebo dokonca v elektrických zásuvkách.


Mýtus č. 3: Uštipnutie plošticami spôsobuje vážne zdravotné problémy

Tento mýtus je pravdivý len čiastočne; hoci nie je známe, že by samotné uhryznutia ploštíc šírili choroby, môžu spôsobiť podráždenie kože v dôsledku alergickej reakcie spôsobenej samotným uhryznutím.

Tieto reakcie sa u jednotlivých ľudí líšia; u niektorých môže dôjsť k miernemu svrbeniu, zatiaľ čo iní môžu v dôsledku alergickej reakcie trpieť žihľavkou alebo pľuzgiermi.

Ak si myslíte, že vás poštípali ploštice, je dôležité, aby ste vyhľadali lekársku pomoc, aby sa prípadné reakcie mohli správne a rýchlo liečiť.


Mýtus č. 4: Ploštice hryzú iba ľudí

Na rozdiel od toho, čo si mnohí ľudia myslia, ploštice nehryzú len ľudí. Tento drobný hmyz sa v skutočnosti živí širokou škálou teplokrvných živočíchov vrátane mačiek, psov, netopierov a myší.

Hoci sa zdá, že ich obľúbenou potravou je ľudská krv, sú oportunistické a pri nedostatku potravy sa živia akýmkoľvek dostupným hostiteľom.

Ploštice uprednostňujú dospelých, ale často sa zameriavajú aj na deti.


Mýtus č. 5: Ploštice sa dajú zlikvidovať vysávačom

Presvedčenie, že ploštice možno zlikvidovať pomocou vysávača, je mýtus. Vysávanie ploštíc má síce určité obmedzené výhody, ale nemôže ich úplne odstrániť ani slúžiť ako dlhodobé riešenie.

Ploštice sú odolní škodcovia a na ich úplnú elimináciu je potrebný komplexný prístup.

Ten zahŕňa čistenie a dezinfekciu domácnosti, kontrolu príznakov napadnutia, ako je trus alebo odhodené exoskelety, utesnenie trhlín a štrbín, monitorovanie oblastí pre prípad opätovného napadnutia a v prípade potreby odbornú kontrolu škodcov.

Všetky tieto kroky by sa mali vykonať, aby sa zabezpečilo úplné odstránenie tejto nepríjemnosti.


Záver

Hoci sa o plošticiach budú vždy šíriť rôzne fámy, poznanie toho, ktoré mýty sú nepravdivé, vám zabezpečí pokoj pri identifikácii a riešení problému s týmito otravnými živočíchmi!

A nezabudnite – ak máte podozrenie, že sa u vás doma vyskytli ploštice, neváhajte a zavolajte nás! Máme viac ako 20 ročné skúsenosti s likvidáciou ploštíc.

BEZPLATNÝ
MONITORING

ZAVOLAJTE NÁM
ALEBO
NAPÍŠTE E-MAIL

Zľava 10% za odporúčanie

Odporučte nás svojmu známemu a dostanete zľavu!

ZAVOLAJTE NÁM
ALEBO
NAPÍŠTE E-MAIL

Veľmi radi Vám poradime!