Môžu ploštice ovplyvniť vaše zdravie?

 

Ploštice sú malý hmyz, ktorý sa živí krvou ľudí a zvierat. Môžu sa vyskytovať v akomkoľvek prostredí, od domácností cez hotely až po kancelárie.

Hoci ploštice zvyčajne nešíria choroby, aj tak môžu mať vplyv na vaše zdravie, ak s nimi prídete do kontaktu.

Pozrime sa na potenciálne riziká spojené s napadnutím plošticami.


Účinky uhryznutia plošticami

Najčastejším príznakom uhryznutia ploštíc je začervenanie v mieste uhryznutia v dôsledku zápalu spôsobeného alergickou reakciou na sliny hmyzu.

Samotné uhryznutie môže byť bolestivé alebo svrbieť aj niekoľko dní po ňom. U niektorých ľudí sa však v prípade obzvlášť silnej alergickej reakcie môžu objaviť závažnejšie reakcie, ako je žihľavka alebo opuch.

U niektorých ľudí sa dokonca môžu vyskytnúť psychické príznaky, ako je úzkosť alebo depresia, v dôsledku strachu z ďalšieho uhryznutia počas spánku.

Je dôležité poznamenať, že nie každý reaguje na uhryznutie plošticami rovnakým spôsobom; u niektorých sa nemusia prejaviť vôbec žiadne príznaky, zatiaľ čo u iných môže byť reakcia extrémnejšia.


Alergické reakcie

Jedným z najčastejších účinkov ploštíc je alergická reakcia u ľudí, ktorí sú citliví na ich sliny alebo výkaly.

Tieto reakcie sa môžu prejavovať ako kožné vyrážky, žihľavka, svrbenie a iné podráždenie. V niektorých prípadoch môžu byť tieto reakcie pomerne závažné.

Ak sa u vás po kontakte s plošticami vyskytne akýkoľvek typ alergickej reakcie, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.


Nespavosť a stres

Nie je prekvapením, že prítomnosť ploštíc vo vašej domácnosti môže spôsobiť stres a úzkosť – a tieto pocity môžu viesť k nespavosti alebo iným poruchám spánku.

Ak sa nemôžete dobre vyspať, pretože máte pocit, že by vo vašom matraci alebo vankúšoch mohli byť ploštice, je dôležité podniknúť kroky na okamžité riešenie problému skôr, ako sa z neho stane väčší problém.


Sekundárne infekcie

Škriabanie sa po uhryznutiach spôsobených plošticami môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku sekundárnych infekcií, ako je impetigo alebo celulitída.

Tieto infekcie vznikajú, keď sa baktérie dostanú do kože cez reznú ranu alebo škrabanec spôsobený škrabaním na existujúcej rane po uhryznutí.

Je dôležité dávať pozor na akékoľvek príznaky infekcie a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc.


Záver:

V posledných rokoch sa zamorenie plošticami stáva čoraz častejším javom – ale to, že sú bežné, neznamená, že sú neškodné!

Ploštice síce neprenášajú choroby priamo, ale aj tak môžu ovplyvniť vaše zdravie rôznymi spôsobmi, od alergických reakcií až po sekundárne infekcie spôsobené škrabaním pri uhryznutí.

Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať problém s plošticami, je dôležité okamžite konať, kým sa to nezhorší!

Ak hľadáte rýchle a bezstresové riešenie problému s plošticami vo vašej domácnosti alebo v obchodných priestoroch, máme potrebné odborné znalosti a skúsenosti, aby sme vám pomohli.

Zavolajte nám ešte dnes!

ploštica

BEZPLATNÝ
MONITORING

ZAVOLAJTE NÁM
ALEBO
NAPÍŠTE E-MAIL

Zľava 10% za odporúčanie

Odporučte nás svojmu známemu a dostanete zľavu!

ZAVOLAJTE NÁM
ALEBO
NAPÍŠTE E-MAIL

Veľmi radi Vám poradime!