Ploštice: Odkiaľ sa berú a ako dlho žijú?

Share on facebook
Share on twitter

Ak ste si niekedy položili otázku „odkiaľ sa berú ploštice?“ alebo „ako dlho žijú ploštice?“, potom ste na správnom mieste.

Ploštice sú jedným z najbežnejších škodcov v domácnosti, ale ich prítomnosť môže byť pre mnohých zdrojom utrpenia.

Poďme sa pozrieť na tieto otravné potvory a preskúmať, čo o nich vieme.


Odkiaľ sa berú ploštice?

Ploštice sa vyskytujú po celom svete a sú tu už od dávnych čias.
Odkiaľ však pochádzajú dnes?

Tento hmyz zvyčajne cestuje prostredníctvom batožiny a iných osobných predmetov, takže je možné ich chytiť počas cestovania.

Okrem toho sa môžu ukrývať v použitom nábytku alebo oblečení, ktoré bolo predtým napadnuté.

Ploštice je možné získať aj kontaktom s inou osobou, ktorá ich má, napríklad ak spíte v tej istej posteli ako niekto, kto je nimi napadnutý.


Ako dlho žijú ploštice?

Životný cyklus ploštíc je relatívne krátky – v priemere len 10 týždňov – ale ak sú vhodné podmienky, môžu prežiť oveľa dlhšie.

Po vyliahnutí z vajíčok (čo zvyčajne trvá približne týždeň) sa dospelé ploštice živia krvou 3 až 10 dní, kým sa preklopia do ďalšieho štádia života.

Dospelí jedinci sa zvyčajne dožívajú 4 až 6 mesiacov, ale v ideálnych podmienkach môžu žiť až jeden rok.

Počas tohto obdobia môžu samičky ploštíc naklásť stovky vajíčok, ktoré sa vyliahnu do dvoch týždňov a začnú cyklus odznova.

Vzhľadom na ich schopnosť rýchlo sa rozmnožovať a ľahko sa ukrývať v malých priestoroch je dôležité prijať opatrenia na zabránenie zamorenia alebo jeho čo najskoršie odstránenie.

Pravidelne kontrolujte svoj domov, či sa v ňom nevyskytujú príznaky aktivity ploštíc (napríklad tmavé škvrny na matracoch alebo drobné biele vajíčka v blízkosti švov), a ak máte podozrenie na zamorenie, kontaktujte profesionálnu službu na hubenie škodcov.
  

Zhrnutie:

Ploštice sú odolné tvory, ktoré sa vyskytujú už od dávnych čias a do našich domovov sa môžu dostať cestovaním alebo prostredníctvom predmetov z druhej ruky.

Majú relatívne krátky životný cyklus (približne 10 týždňov), ale v ideálnych podmienkach majú potenciál prežiť oveľa dlhšie. Počas tohto obdobia môžu dospelé samičky naklásť stovky vajíčok, ktoré sa vyliahnu do dvoch týždňov a pokračujú v cykle znova a znova!

Aby ste predišli zamoreniu, je dôležité pravidelne kontrolovať svoj domov, či sa v ňom nevyskytujú známky aktivity ploštíc, a v prípade potreby kontaktovať profesionálnu službu na hubenie škodcov.

Nedovoľte, aby vám ploštice zničili pokoj – zavolajte nám a my sa o ne vďaka našim profesionálnym službám a viac ako 20 ročným skúsenostiam rýchlo postaráme!

BEZPLATNÝ
MONITORING

ZAVOLAJTE NÁM
ALEBO
NAPÍŠTE E-MAIL

Zľava 10% za odporúčanie

Odporučte nás svojmu známemu a dostanete zľavu!

ZAVOLAJTE NÁM
ALEBO
NAPÍŠTE E-MAIL

Veľmi radi Vám poradime!